Nowe stawki opłat od 1 sierpnia 2025 r.
Na podstawie Uchwały nr 351/XI/2025 Rady Miasta Lublin z dnia 29.05.2025 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty Rada Nadzorcza Spółdzielni Budowlano – Mieszkaniowej „Instalator” w Lublinie zatwierdziła z dniem 1 sierpnia 2025 r. stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązującą w zabudowie wielorodzinnej w wysokości 13,20 zł za 1 m3 zużytej wody jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny określa się stawkę opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązującą w zabudowie wielorodzinnej w wysokości 26,40 zł za 1 m3 zużytej wody.
Na potrzeby ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, przez ilość zużytej wody rozumie się średniomiesięczne zużycie wody za kolejne 6 miesięcy za okres od 1 stycznia do 30 czerwca oraz za okres od 1 lipca do 31 grudnia, ustalone na podstawie opomiarowanego zużycia wody. Sześciomiesięczny okres rozliczeniowy poprzedza bezpośrednio miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym powstał obowiązek złożenia deklaracji.
Ilość zużytej wody z danej nieruchomości obejmuje całkowite zużycie wody na cele socjalno – bytowe.
Zmiany ilości zużytej wody występujące w trakcie okresu rozliczeniowego, o którym mowa w ust. 2 powyżej, nie wpływają na wysokość opłaty. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zmiana ilości zużytej wody była wynikiem zmiany właściciela nieruchomości lub jej części (lokalu mieszkalnego), śmierci mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość lub jej część (lokal mieszkalny) lub gdy zasiedlanie nieruchomości wielorodzinnej następuje etapami w takich sytuacjach podstawę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn przeciętnej normy zużycia wody wynoszącej 3 m³ miesięcznie na jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość i stawki określonej w § 1 ust. 1 powyżej.
W przypadku nieruchomości niewyposażonej w wodomierz główny, niepodłączonej do sieci wodociągowej lub dla której brak jest danych dotyczących średniego zużycia wody za okres, o którym mowa w § 1 ust 2 podstawę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn przeciętnej normy zużycia wody wynoszącej 3 m3 miesięcznie na jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość i stawki określonej w § 1 ust. 1 powyżej.
W przypadku nabycia nieruchomości lub podłączenia do sieci wodociągowej podstawę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, przez okres 6 miesięcy, stanowi iloczyn przeciętnej normy zużycia wody wynoszącej 3 m3 miesięcznie na jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość i stawki określonej w § 1 ust 1. W kolejnym okresie, do wyliczenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się ogólną zasadę wyrażoną w § 1 ust. 1, 2 i 3.
Zwalnia się w części tj. w wysokości 20% miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z danej nieruchomości lub jej części (lokalu mieszkalnego) właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. Z 2023 r. poz. 2424).
Szczegółowe informacje pod linkiem:
https://lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/odpady-i-recykling/deklaracje-i-platnosci/
